Boleslav v sobotu vyzve úřadujícího českého mistra

Po březnové reprezentační přestávce pokračuje FORTUNA:LIGA 25. kolem, v jehož programu je utkání FK Mladá Boleslav - FC Viktoria Plzeň v sobotu 1. dubna 2023 od 16 hodin v Lokotrans Aréně.

Do Mladé Boleslavi přijede úřadující český mistr a loňský účastník skupinové fáze nejprestižnější evropské soutěže Champions League. V průběžné tabulce FORTUNA:LIGY je Plzeň třetí s pětibodovou ztrátou na vedoucí pražský tandem Slavie se Spartou a s devatenáctibodovým náskokem na osmou Boleslav.
Boleslav nevyhrála nad Plzní už téměř čtyři roky, v nichž z šesti ligových duelů pět prohrála (čtyři v Plzni, jeden doma) a jednou remizovala (před dvěma roky doma).
Tři body za výhru nad Plzní si mladoboleslavští fotbalisté připsali naposledy v neděli 6. října 2019 po domácím vítězství 2:1, když v prvním poločase plzeňské vedení zařídil Kopic, těsně po přestávce vyrovnal Budínský ranou do vingle a v poslední minutě Komlichenko proměnil pokutový kop.
Mladá Boleslav s Viktorií Plzeň dosud sehrála pětatřicet zápasů o prvoligové body. Z nich vyhrála Boleslav osm, Plzeň devatenáct a remízou skončilo osm při celkovém skóre 37:63 výrazně v plzeňský prospěch.
Ze sedmnácti ligových střetnutí Boleslavi s Plzní hraných na mladoboleslavském trávníku vyhrála domácí Boleslav pět, hostující Plzeň šest a nerozhodně skončilo šest duelů. Skóre je těsně aktivní v plzeňský prospěch 20:21.
Nejčastějším výsledkem bylo devětkrát 2:0, vyhrála tak Plzeň osmkrát (pětkrát doma a třikrát venku), Boleslav pouze jednou doma. Druhým nejčastějším vzájemným skóre je 2:1, vyhrála tak Plzeň čtyřikrát (třikrát doma a jednou venku), Boleslav třikrát (jednou doma a dvakrát venku).
Třikrát se hrálo zcela bez gólů (dvakrát v Boleslavi a jednou v Plzni) a výsledek 0:0 byl nejčastější remízou z celkem osmi nerozhodných výsledků prvoligových utkání mezi Boleslaví a Plzní.

Prvoligová bilance Mladé Boleslavi s Plzní

Podzim 2005 Boleslav - Plzeň 2:2 (Kysela, Holub - Vágner, Limberský)
Jaro 2006 Plzeň - Boleslav 0:1 (Ordoš)
Podzim 2006 Boleslav - Plzeň 0:0
Jaro 2007 Plzeň - Boleslav 0:0
Podzim 2007 Plzeň - Boleslav 2:0 (Jarolím, Fillo)
Jaro 2008 Boleslav - Plzeň 3:0 (Rajnoch, Hrdlička, T. Sedláček)
Podzim 2008 Plzeň - Boleslav 2:0 (Navrátil, Kolář)
Jaro 2009 Boleslav - Plzeň 1:1 (Kúdela - Limberský)
Podzim 2009 Plzeň - Boleslav 2:1 (Horváth, Rolko vlastní - Kulič)
Jaro 2010 Boleslav - Plzeň 4:0 (Táborský, Sylvestre, M. Sedláček, Poláček)
Podzim 2010 Boleslav - Plzeň 4:3 (Chramosta, Rolko, Táborský, Dimitrovski - Petržela, Rada, Rajtoral)
Jaro 2011 Plzeň - Boleslav 3:1 (Kolář, Bakoš, Rajtoral - Řezníček)
Podzim 2011 Plzeň - Boleslav 3:2 (Bakoš 2, Jiráček - Procházka, Johana)
Jaro 2012 Boleslav - Plzeň 0:1 (Darida)
Podzim 2012 Plzeň - Boleslav 2:0 (Hanousek, Procházka)
Jaro 2013 Boleslav - Plzeň 0:2 (Kolář, Horváth z penalty)
Podzim 2013 Boleslav - Plzeň 1:2 (Nešpor - Petržela, Čišovský)
Jaro 2014 Plzeň - Boleslav 2:0 (Končal, Tecl)
Podzim 2014 Boleslav - Plzeň 0:3 (Tecl 3)
Jaro 2015 Plzeň - Boleslav 1:2 (Kolář - Skalák, Zahustel)
Podzim 2015 Plzeň - Boleslav 1:0 (Ďuriš)
Jaro 2016 Boleslav - Plzeň 2:0 (Magera, Baroš)
Podzim 2016 Boleslav - Plzeň 0:0
Jaro 2017 Plzeň - Boleslav 3:3 (Krmenčík 2, Hejda - Levin, Kysela, Jánoš)
Podzim 2017 Boleslav - Plzeň 0:2 (Krmenčík 2)
Jaro 2018 Plzeň - Boleslav 1:2 (Bakoš - Mareš, Hubínek)
Podzim 2018 Plzeň - Boleslav 6:1 (Krmenčík 3, Řezníček 2, Řezník - Komlichenko)
Jaro 2019 Boleslav - Plzeň 1:1 (Komlichenko - Beauguel)
Podzim 2019 Boleslav - Plzeň 2:1 (Budínský, Komlichenko - Kopic)
Jaro 2020 Plzeň - Boleslav 7:1 (Čermák 3, Beauguel, Havel, Chorý, Mihálik - Jiří Klíma)
Podzim 2020 Plzeň - Boleslav 2:1 (Beauguel, Hejda - Dominik Mašek)
Jaro 2021 Boleslav - Plzeň 2:2 (Ladra, Michal Škoda - Šulc, Matějka)
Podzim 2021 Plzeň - Boleslav 2:1 (Beauguel, Řezník - Milan Škoda)
Jaro 2022 Boleslav - Plzeň 0:2 (Havel, Kopic)
Podzim 2022 Plzeň - Boleslav 2:0 (Pernica, Jemelka)

Ve čtyřiadvaceti mistrovských zápasech ročníku 2022-23 FORTUNA:LIGY pětatřicet mladoboleslavských gólů dalo šestnáct různých střelců a na pětačtyřiceti plzeňských gólech se podílelo sedmnáct hráčů. Kanonýr Tomáš Chorý nastřílel téměř čtvrtinu ze všech plzeňských gólů a jeho jedenáct zásahů je třetí největší porce v aktuální statistice prvoligových fotbalistů.
Střelci gólů FK Mladá Boleslav: 6 - Tomáš Ladra, 5 - Daniel Mareček, 4 - Milan Škoda, 3 - Vojtěch Kubista, Lamin Jawo, 2 - Jakub Fulnek, Vasil Kušej, Marek Matějovský, 1 - Denis Donát, Ladislav Krobot, Lukáš Mašek, David Pech, Jiří Skalák, Vojtěch Stránský, David Šimek, Michal Tomič.
Střelci gólů FC Viktoria Plzeň: 11 - Tomáš Chorý, 7 - Jhon Mosquera, 3 - Pavel Bucha, Milan Havel, Jan Kliment, Jan Kopic, 2 - Erik Jirka, Lukáš Kalvach, Roman Květ, Adam Vlkanova, 1 - Fortune Bassey, Václav Jemelka, Modou Ndiaye, Luděk Pernica, Václav Pilař, Jan Sýkora, Matěj Vydra.

Kompletní program 25. kola FORTUNA:LIGY ročníku 2022-23