V pátečním osmifinále českého poháru Boleslav hraje na Slovácku

Osmifinále národního poháru MOL Cup 1. FC Slovácko - FK Mladá Boleslav se hraje v pátek 18. listopadu od 16 hodin na Městském fotbalovém stadionu Miroslava Valenty v Uherském Hradišti. Boleslav v něm vyzve obhájce pohárové trofeje a vítěz tohoto jediného střetnutí postoupí do čtvrtfinále, které je na programu první březnovou středu příštího roku.

V aktuálním ročníku 2022-23 MOL Cupu Slovácko i Boleslav ze třetího kola do osmifinále přešly přes druholigové soupeře. Slovácko přemohlo Varnsdorf na domácím uherskohradišťském hřišti výrazně 6:0, když postupové góly stříleli v prvním poločase Tomič a ve druhém Vecheta dva, Trávník, Mihálik a Brandner. Boleslav porazila Prostějov ve své Lokotrans Aréně 4:0, když v prvním poločase skórovali Ladra, Mašek, Látal a krátce po přestávce postup zpečetil Mareček.

V letošním osmifinále je třináct prvoligových, dva druholigové a jeden třetiligový tým. Z nejvyšší ligy chybí FC Viktoria Plzeň a FK Jablonec, vyřazené ve třetím kole, a FK Pardubice vyřazené dokonce už ve druhém kole.
sobota 19. listopadu od 15 hodin: Bohemians Praha 1905 - FC Hlučín
sobota 19. listopadu od 15 hodin: SK Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové
sobota 26. listopadu od 15 hodin: FC Slovan Liberec - SK Sigma Olomouc

Za dobu existence samostatné České republiky se odehrálo třicet ročníků pohárové soutěže. Mladá Boleslav se zúčastnila všech, Slovácko třiadvaceti, jeho předchůdci FC JOKO Uherské Hradiště a TJ Jiskra Staré Město po šesti ročnících.
Mladá Boleslav z dosavadních 102 pohárových utkání 57 vyhrála, v 21 remizovala a 24 prohrála při celkovém skóre 183:95. Třikrát byla ve finále a dvakrát trofej získala, když v roce 2011 přemohla Olomouc a v roce 2016 Jablonec, jednou v roce 2013 s Jabloncem prohrála.
Slovácko z dosavadních 78 pohárových utkání 42 vyhrálo, v 20 remizovalo a 16 prohrálo při souhrnném skóre 161:85. Třikrát bylo ve finále, které na závěr posledního ročníku 2021-22 vyhrálo nad pražskou Spartou 3:1 a v současném ročníku je tudíž v hrdé roli obhájce pohárové trofeje. Ve dvou předchozích finálových účastech neuspělo, v roce 2005 proti Baníku Ostrava a v roce 2009 proti Teplicím.

V uplynulých necelých deseti letech Boleslav čtyřikrát vyřadila Slovácko z českého poháru. Nepustila ho dvakrát z osmifinále do čtvrtfinále a dvakrát ze čtvrtfinále do semifinále.
Bilance pohárových utkání Mladé Boleslavi se Slováckem
Jaro 2013
čtvrtfinále ročníku 2012/13 FK Mladá Boleslav - 1. FC Slovácko 3:1 (Ščuk, Johana, Dosoudil - Trousil) a odveta 1:0 (Mareš)
Podzim 2013 osmifinále ročníku 2013/14 FK Mladá Boleslav - 1. FC Slovácko 1:0 (Smejkal) a odveta 2:0 (Nešpor, Zahustel)
Jaro 2015 čtvrtfinále ročníku 2014/15 1. FC Slovácko - FK Mladá Boleslav 2:2 (Košút, Diviš - Wágner, Skalák) a odveta 3:5 (Trávník, Košút, Diviš - Wágner 2, Ďuriš 2, Skalák).
Jaro 2021 osmifinále ročníku 2020/21 Mladá Boleslav - 1. FC Slovácko 4:2 po prodloužení (Ladra, Preisler, Zmrhal, Budínský - Jurečka, Kalabiška)

V právě skončené podzimní sezóně FORTUNA:LIGY jsou na tom týmy FK Mladá Boleslav a 1. FC Slovácko hodně podobně. Z šestnácti odehraných zápasů shodně získaly dvaadvacet bodů za šest vítězství a čtyři remízy. Rozdílné mají skóre, šestá Boleslav 26:24, osmé Slovácko 20:27. Poslední vzájemný duel o ligové body hraný v neděli 11. září 2022 v mladoboleslavské Lokotrans Aréně skončil bez vítěze. Góly při remíze 1:1 padaly v závěrečných sekundách poločasů. V nastavené minutě prvního dějství dal vedoucí slovácký gól Doski. Boleslavští vyrovnali až ze své poslední šance zápasu, když ve čtvrté přesčasové minutě po Žitného rohu Krobot z rohu šestnáctky přízemní ranou zamířil přesně k levé tyči.