Boleslav sází na talentované mladíky
V letošním listopadu vedení FK Mladá Boleslav podepsalo profesionální smlouvu s patnáctiletým odchovancem Janem Buryánem. Pro talentovaného mladíka to je pochopitelně první smluvní závazek, pro mladoboleslavský klub překonání interního věkového rekordu po nedávném podpisu profesionální smlouvy s šestnáctiletým Lukášem Maškem.
„Když před necelými dvěma roky přišel na pozici sportovního ředitele FK Mladá Boleslav pan Josef Jinoch, shodli jsme se na vizi, že budeme do dospělého týmu opakovaně zabudovávat vlastní odchovance a přivádět mladé talentované chlapce z jiných klubů, ve kterých nedostávají ty správné příležitosti. Uvažovali jsme tak s ohledem na to, že se ekonomika nemusí vyvíjet, jak jsme dosud byli v mladoboleslavském klubu zvyklí, aniž bychom tušili nějakou pandemii. Domnívám se, že tento náš dlouhodobý cíl se nám daří postupně naplňovat, i když ho provází negativní jevy v podobě nevyrovnaných výsledků mistrovských utkání. Nejsou takové, na jaké jsme byli zvyklí v nedávné minulosti, kdy v Boleslavi působili zkušení hráči s prvoligovými a nezřídka i reprezentačními zkušenostmi a mužstvo s nimi dosahovalo stabilnější výkonnosti a příznivější výsledky," uvedl prezident FK Mladá Boleslav Josef Dufek s poukázáním, že současné neuspokojivé výsledky prvoligového mužstva jsou odrazem právě toho, že dostávají ve větší míře příležitost mladí hráči. Už v předchozím soutěžním ročníku 2019-20 se tým FK Mladá Boleslav prezentoval nejmladším věkovým průměrem z šestnácti účastníků FORTUNA:LIGY. V aktuální podzimní sezóně je to podobné.
Celý svět, a nejen fotbalový, se potýká s pandemii způsobenou virem covid-19. Nepříznivě ovlivňuje ekonomiku každého fotbalového klubu. Trh s hráči je ochromen, a tak na významu nabývá schopnost využít vlastních odchovanců. Jedním z pozitivních aspektů vyvolaných covidovou pandemií je zvýšení počtu možných střídání až pěti hráčů v jednom utkání, čímž se zvýšily šance pro nasazení talentovaných mladíků. O ně se početně rozšířil kádr v Mladé Boleslavi podobně jako v mnoha jiných klubech tuzemských i zahraničních. Kdo z mladých prokáže svoji výkonnost a talent, má příležitost probojovat se a prosadit do sestavy prvoligového áčka daleko dříve, než v nedávné minulosti.
Nejčerstvějším mladoboleslavským příkladem je Lukáš Mašek narozený v roce 2004, který si prvoligovou premiéru odbyl 8. listopadu 2020 na trávníku Sinobo Stadium proti mistrovské Slavii Praha. „Nesmírně mě jeho debut potěšil," zářil spokojeností Josef Dufek. A o pár dnů později realizoval kontrakt pro profesionálního fotbalistu s ještě o rok mladším mladoboleslavským talentem, jímž bezesporu je patnáctiletý Jan Buryán, v současnosti nejproduktivnější forvard dorosteneckého družstva FK Mladá Boleslav U17.
„Už v žácích střílel hodně gólů a chce jich dávat víc, než dává. Je nenasytný, odjakživa byl hladovým útočníkem. Pracuje na sobě, neboť si uvědomuje, že jakmile by spoléhal jen na talent, tak se neprosadí," říká jeho čtyřiačtyřicetiletý otec Jan Buryán, jenž má ze své kariéry profesionálního fotbalisty pestré zkušenosti z českého (Benátky nad Jizerou, Mladá Boleslav, Viktoria Žižkov, Příbram, Dukla Praha, Karviná), slovenského (Petržalka) a polského (Piast Gliwice) fotbalu. Život i rodinu upsal fotbalu. Osmnáctiletá dcera Aneta kope první ženskou ligu za dospělé družstvo FC Slovan Liberec, kde hostuje z pražské Sparty, a patnáctiletý syn Jan začal trénovat s dospělým béčkem FK Mladá Boleslav pod trenérem Markem Kuličem.
Podobně i šestnáctiletý Lukáš Mašek vyrůstá ve vynikající fotbalové atmosféře. Jeho starší bratr Michal patří do kádru FK Mladá Boleslav U21 a otec obou kluků Michal Mašek hrával také za Mladou Boleslav a v současnosti trénuje divizní mužstvo SK Kosmonosy.
„Lukáš Mašek i Jan Buryán jsou chlapci z mladoboleslavských fotbalových rodin, odchovanci našeho klubu a slibný rozvoj jejich talentů je výsledek společné práce našich trenérů všech věkových úrovní i rodičů těch kluků," zdůrazňuje Josef Dufek s přesvědčením, že mládežnický fotbal se v Mladé Boleslavi dělá dobře díky podpoře všech klubových partnerů: „Ukázkový přístup má vedení města Mladé Boleslavi podporou budování fotbalové akademie s kvalitními tréninkovými podmínkami, včetně tréninkových ploch s přírodní trávou i umělým povrchem. To je základ, aby fotbalová akademie mohla vůbec fungovat. Výsledkem je, že úsilím mládežnických trenérů z patnácti až dvaceti chlapců, kteří každoročně vstupují do fotbalové akademie, z každého ročníku vyprodukujeme jedince pro reprezentační družstva různých věkových kategorií a následně i pro prvoligový tým. Je potřeba si uvědomit, že to trvá tři, pět až deset let, než talentovaní žáci či dorostenci dozrají do profesionálních fotbalistů. Bez ekonomické podpory města, automobilky Škoda, společnosti Ško Energo a odborů Škoda Kovo by to nebylo možné."
Když Josef Dufek se svým nejbližším podnikatelským parťákem Alešem Jurankou vstupoval před dvaceti lety do mladoboleslavského fotbalu, toužil vybudovat prvoligové mužstvo výhradně s klubových odchovanců. „Fotbal v Mladé Boleslavi je složitý v tom, že občas musíme hráče prodávat k udržení podmínek pro prvoligový profesionální fotbal i pro profesionální úroveň práce s mládeží. Ne každý talent doroste do fotbalové osobnosti, neboť mu rozvoj zbrzdí opakovaná zranění. Možná, že u některých nadějných odchovanců mohla být kariéra zářivější, ale to si i oni sami musí sáhnout do svědomí a podobně jako my hledat, co se dalo udělat lépe. Nebýt častých objektivních příčin, smolných klopýtnutí, ale i permanentního ekonomického tlaku, byl by ten můj sen z počátku vstupu do boleslavského klubu už dávno naplněn. Věřím však, že jednou se toho dožiji."
Pověstnou boleslavskou fotbalovou líhní od mládežnických počátků až k profesionálnímu angažmá prošli před Janem Buryánem a Lukášem Maškem například Petr Mikulec, David Pech, Vojtěch Stránský, Daniel Kozma, Adam Provazník, Daniel Novák, Jiří Kateřiňák, Jakub Klíma, Tomáš Ladra, Jan Vodháněl, Jan Král, Adam Pajer, Jan Bořil (aktuálně kapitán Slavie a český reprezentant), Lukáš Hůlka, Stanislav Klobása, Lukáš Vraštil, Jan Chramosta, Tomáš Fabián, Ondřej Zahustel, Kristián Zbrožek, Antonín Křapka, Jan Šeda, Jan Kysela, Marek Matějovský... V boleslavském dorostu vyrostli také bosenští mladíci Mirzad Mehanovič, Jasmin Ščuk a rakouský brankář se srbskými předky Hidajet Hankič.
V současném prvoligovém kádru FK Mladá Boleslav jsou s talentovanými mladíky Lukášem Maškem, Janem Buryánem, Davidem Pechem, Votěchem Stránským, také Michael Hönig, Daniel Langhamer a Ladislav Krobot, kteří přišli z pražské Slavie, Jáchym Šerák z pražského Meteoru a Rashid Alhassan z ghanského Medeama SC a jsou dnes již mladoboleslavskými kmenovými hráči. „V dorosteneckých družstvech máme i další perspektivní hráče, jejichž jména zatím nebudeme zveřejňovat, kteří mají velkou šanci na profesionální smlouvu, čekají na ni a dočkají se jí. V Mladé Boleslavi jsme péči o fotbalové talenty vždycky fandili a jsem rád, že trenéři v naší akademii produkují takovou kvalitu, že mnozí kluci mají sportovní parametry na první ligu dospělých. Přechod z dorostu mezi dospělé není jednoduchý, je to velmi složité období, které je potřeba zvládnout nejen po sportovní, ale i po psychické stránce a s důležitým podpůrným faktorem rodičů bez přehnaných ambicí a s nezbytným souzněním všech, kteří se na růstu konkrétního talentu podílejí," prohlásil prezident mladoboleslavského fotbalového klubu Josef Dufek.

