Boleslavská cesta za pohárovou trofejí

Za svého prvoligového období fotbalisté Mladé Boleslavi tuzemský pohár dvakrát vyhráli (2010-11 a 2015-16) a navíc se ještě jednou probili do finále (2012-13), které prohráli v penaltovém rozstřelu. Letošní finále rozhodli dva historicky nejproduktivnější pohároví střelci boleslavského týmu - Jan Chramosta a Jasmin Ščuk.

Boleslavská cesta za českou pohárovou trofejí MOL Cup 2015-16
3. kolo SK Klatovy 1898 - FK Mladá Boleslav 0:5 (Baroš 2, Vraštil, Chramosta, Zahustel)
první osmifinále MFK OKD Karviná - FK Mladá Boleslav 0:1 (Chramosta)
odveta osmifinále FK Mladá Boleslav - MFK OKD Karviná 3:0 (Skalák, Chramosta, Čermák)
první čtvrtfinále FC Hradec Králové - FK Mladá Boleslav 1:4 (Pázler - Chramosta 2, Baroš, Takács)
odveta čtvrtfinále FK Mladá Boleslav - FC Hradec Králové 1:1 (Chramosta - Shejbal)
první semifinále FK Mladá Boleslav - FC Viktoria Plzeň 1:0 (Čermák)
odveta semifinále FC Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 0:0
finále FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 2:0 (Chramosta, Ščuk)

V osmi utkáních pohárové soutěže MOL Cup 2015-16 mladoboleslavský dres obléklo pětadvacet hráčů a dva brankáři. Ve všech osmi zápasech nastoupili jen obránce Jiří Fleišman, záložník Jasmin Ščuk a nejlepší pohárový kanonýr Jan Chramosta.
Brankáři: Jakub Diviš 630 minut v 7 utkáních, Jan Šeda 90 minut v 1 utkání.
Hráči podle odehraných minut: Jiří Fleišman 717 minut v 8 utkáních, Jasmin Ščuk 650 minut v 8 utkáních, Jan Chramosta 525 minut v 8 utkáních, Ondřej Kúdela 450 minut v 6 utkáních, Pavel Čmovš 450 minut v 5 utkáních, Adam Jánoš 428 minut v 5 utkáních, Aleš Čermák 420 minut v 5 utkáních, Jakub Rada 411 minut v 7 utkáních, Jan Kalabiška 364 minut v 5 utkáních, Kevin Edwing Malpon 314 minut v 5 utkáních, Jan Kysela 267 minut ve 3 utkáních, Lukáš Magera 262 minut v 5 utkáních, Ladislav Takács 260 minut ve 4 utkáních, Tomáš Přikryl 225 minut ve 3 utkáních, Jan Bořil 205 minut ve 3 utkáních, Milan Baroš 195 minut ve 3 utkáních, Roman Polom 180 minut ve 2 utkáních, Martin Toml 180 minut ve 2 utkáních, Jiří Skalák 137 minut ve 2 utkáních, Stanislav Klobása 135 minut ve 4 utkáních, Ondřej Zahustel 112 minut ve 3 utkáních, Rudolf Skácel 102 minut ve 3 utkáních, Lukáš Vraštil 90 minut v 1 utkání, Antonín Křapka 57 minut v 1 utkání, Lukáš Pauschek 18 minut ve 2 utkáních.

V právě skončeném pohárovém ročníku MOL Cup 2015-16 je boleslavský Jan Chramosta absolutně nejlepším kanonýrem: 7 - Jan Chramosta (FK Mladá Boleslav), 6 - Martin Doležal (FK Jablonec), 5 - Michal Ordoš (SK Sigma Olomouc).
Mezi sedmičkou čtyřgólových střelců není ani jeden z hráčů FK Mladá Boleslav, ale mezi dvacítkou třígólových je boleslavský Milan Baroš. Dvakrát se trefilo osmašedesát hráčů a mezi nimi i boleslavský Aleš Čermák. Jeden pohárový gól dalo 267 fotbalistů včetně boleslavské pětice Ladislav Takács, Jiří Skalák, Ondřej Zahustel, Lukáš Vraštil a Jasmin Ščuk.
V novodobé historii, čili v období působení mladoboleslavského klubu mezi prvoligovou elitou, je jasně nejproduktivnějším pohárovým kanonýrem Jan Chramosta. Jeho spoluhráči hodně zaostávají, nejlepší z nich jsou Jasmin Ščuk a Ondřej Zahustel, jenž však od letošního roku už hraje za pražskou Spartu.

Střelci gólů v utkáních českého poháru od podzimu 2004 do konce jara 2016:
22
- Chramosta, 7 - Ščuk, 6 - Zahustel, 5 - T. Sedláček, 4 - Holub, Kulič, 3 - Baroš, Magera, Skalák, Wágner, 2 - Čermák, Ďuriš, Kalina, Mareš, Alex Mendy, Nešpor, Palát, Pecka, Rajnoch, Řezníček, Smejkal, Štajner, Táborský, 1 - Abraham, Bořil, Bulut, Čupr, Dimitrovski, Dimoutsos, Dosoudil, Fabián, Fillo, Ganugravu, Janíček, Jeslínek, Johana, Kopic, Kúdela, Kysela, Matějovský, Poláček, Šultes, Takács, Vaculík, Vraštil, Vukadinovič, Wojnar, Zbrožek a vlastní Čada ze Sokolova.

Mladá Boleslav v uplynulých deseti letech mimo tří finálových účastí postoupila jednou do semifinále (2014-15), čtyřikrát do čtvrtfinále (2006-07, 2011-12, 2013-14, 2015-16), ale také třikrát nečekaně vypadla již ve druhém kole s outsidery (v podzimních sezónách 2005, 2008 a 2009).
Při ohlédnutí do historie českého poháru je potřeba připomenout, že i druholigová Mladá Boleslav se probila jednou do finále českého poháru. V ročníku 1977-78 se hrálo na dva zápasy. Mladá Boleslav doma Baník Ostrava porazila 1:0 a venku prohrála 0:2. V druholigovém období se také třikrát dostala do čtvrtfinále, kde vypadla v ročníku 1982-83 po prohře s Baníkem Ostrava 0:1, v ročníku 1984-85 po prohře s Duklou Praha 0:2 a v ročníku 2001-02 po remíze s Baníkem Ostrava 0:0 na penalty 4:5.