Finále českého poháru FK Mladá Boleslav – FK Jablonec ve středu v Teplicích

Finále českého poháru MOL Cup ročníku 2015-16 FK Mladá Boleslav - FK Jablonec se hraje ve středu 18. května 2016 od 18,15 hodin na stadionu s osmnáctitisícovou kapacitou Na Stínadlech v Teplicích.

Šance na pohárovou trofej čtvrté Mladé Boleslavi a sedmého Jablonec v právě skončené lize jsou vyrovnané, což oba týmy potvrdily i výhrami nad čerstvým ligovým mistrem Plzní, kterou Boleslav přemohla ve 28. kole doma 2:0 a Jablonec ve 29. kole na plzeňském trávníku 2:1.

Boleslav postoupila potřetí v uplynulých pěti letech do finále českého poháru. Jednou pohárovou trofej získala (2011). V aktuálním ročníku 2015-16 v sedmi zápasech se čtyřmi soupeři (Klatovy, Karviná, Hradec Králové a Viktoria Plzeň) po pěti výhrách a dvou remízách prošla do finále bez jediné porážky.

Jablonec je v pohárovém finále již pošesté, pohárovou trofej získal dvakrát (1998 a 2013). V aktuálním ročníku 2015-16 v sedmi zápasech přešel přes čtyři soupeře (Vyšehrad, Frýdek-Místek, Dukla Praha a Sparta Praha) po šesti výhrách a jedné remíze bez porážky.

Letošní finále českého poháru MOL Cup bude patnáctým střetnutím boleslavských a jabloneckých fotbalistů v uplynulých pěti letech. Z nich osm bylo o prvoligové body, jedno ve finále turnaje v letním přípravném období, čtyři v jarních fázích českého poháru a nejbližší květnovou středu podruhé ve finále českého poháru.
V tomto pětiletém období Boleslav s Jabloncem v lize pětkrát vyhrála, dvakrát remizovala a jednou prohrála. S touto bilancí však kontrastují neúspěchy v neligových kláních. Boleslav přes Jablonec nepřešla v pohárovém čtvrtfinále na jaře 2014, ani v pohárovém semifinále na jaře 2015. A ve finále českého poháru v květnu 2013 i ve finále turnaje v Benátkách v červnu 2014 prohrála vždy v penaltových rozstřelech. Tudíž v letošním finále českého poháru MOL Cup mají boleslavští fotbalisté jabloneckým protivníkům co odvádět.

Boleslav proti Jablonci v uplynulých pěti letech
ligové utkání na jaře 2012: FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 3:0
ligové utkání na podzim 2012: FK Jablonec - FK Mladá Boleslav 2:3
ligové utkání na jaře 2013: FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 1:1
finále českého poháru v květnu 2013: FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 2:2 (penalty 4:5)
první čtvrtfinále poháru na jaře 2014: FK Jablonec - FK Mladá Boleslav 2:0
odveta čtvrtfinále poháru na jaře 2014: FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 1:0
ligové utkání na jaře 2014: FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 3:2
finále turnaje v Benátkách 2014: FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 2:2 (penalty 10:11)
ligové utkání na podzim 2014: FK Jablonec - FK Mladá Boleslav 1:0
první semifinále poháru na jaře 2015: FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 1:2
odveta semifinále poháru na jaře 2015: FK Jablonec - FK Mladá Boleslav 1:0
ligové utkání na jaře 2015: FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 1:1
ligové utkání na podzim 2015: FK Jablonec - FK Mladá Boleslav 1:2
ligové utkání na jaře 2016: FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 1:0
finále českého poháru v květnu 2016: FK Mladá Boleslav - FK Jablonec ?:?

Letošní finále českého poháru FK Mladá Boleslav - FK Jablonec, které se koná 18. května 2016 v Teplicích, se hraje téměř přesně po třech letech od finále FK Baumit Jablonec - FK Mladá Boleslav 2:2 (na penalty 5:4) konaného 17. května 2013 v Chomutově. To jenom vyostřuje atmosféru odvety.
Ve finálovém duelu před třemi lety byli v prvním poločase aktivnější Boleslavští. I když inkasovali gól z kopačky Michala Hubníka, tak do přestávky Zahustelem a Chramostou skóre otočili ve svůj prospěch. Ve druhém poločase si Jablonečtí vynutili velký tlak, který zužitkovali pět minut před koncem Kopicovým vyrovnáním.
V penaltovém souboji začali dobře oba brankáři, neboť Špita nepřekonal Ondřejka a Millera neprostřelil Piták. V následujících čtyřech sériích byli úspěšní boleslavští Jarolím, Ščuk, Bořil, Chramosta a jablonečtí Loučka, Novák, Rossi, Vaněk. V šesté sérii boleslavský Johana nastřelil břevno a jablonecký Kopic úspěšným kopem rozhodl o vítězi pohárové trofeje.
Statistiky finále českého poháru ze 17. května 2013:
FK Baumit Jablonec - FK Mladá Boleslav 2:2 (penalty 5:4)
Sestava FK Baumit Jablonec: Špit - Kubista (46. Kopic), Rossi, Beneš, Novák - Loučka, Eliáš - Jablonský (46. Piták), Vaněk, Čížek (78. Zoubele) - Hubník. Sestava FK Mladá Boleslav: Miller - Kúdela, Johana, Ševinský, Bořil - Jarolím, Ščuk - Zahustel (72. Kysela), Chramosta, Mareš (85. Synek) - Nešpor (13. Ondřejka). Góly: 20. Hubník, 85. Kopic - 30. Zahustel, 45. Chramosta. ŽK: Eliáš, Hubník, Kopic, Loučka - Ščuk, Kúdela, Ševinský, Johana. Rozhodčí: Příhoda - Jiřík, Pospíšil. Diváků: 3000.