Palermo není nedobytnou fotbalovou pevností

Při shlédnutí konečných tabulek nejvyšší italské fotbalové soutěže v posledních třech mistrovských ročnících to vypadá, jako kdyby si sicilský klub US Citta di Palermo pronajal šestou příčku. Umístil se na ní letos již potřetí v řadě.
Mladou Boleslav i Palermo před vzájemným střetem čekají dvě ligová utkání.
Zajímavé je srovnání boleslavského a palermského působení v uplynulém ročníku poháru UEFA. Moc se neliší, neboť oba kluby z podzimních skupin nepostoupily do jarní fáze poháru UEFA v roce 2007.

Start do letošní ligové sezóny se Siciliánům nepovedl a prohráli doma s AS Roma 0:2, když oba góly inkasovali v prvním poločase ve 3. a 27. minutě. Ačkoliv trenér Stefano Colantuono, jenž do Palerma přišel letos v létě z Atalanty, provedl ve středové řadě dvě změny o přestávce mezi poločasy, na prohře nic nezměnil. Sestava US Citta di Palermo proti AS Roma: Fontana – Zaccardo, Rinaudo, Barzagli, Capuano – Tedesco (46. Cavani), Guana (55. Migliaccio), Simplicio, Jankovic (46. Bresciano) – Miccoli, Amauri.

Palermo do prvního střetnutí s Mladou Boleslaví sehraje ještě dva mistrovské zápasy. Nejprve v neděli 2. září v Livorně a potom po reprezentační pauze 16. září doma s Turínem.
Mladá Boleslav před vstupem do evropského poháru hraje 2. září v Českých Budějovicích, ve středu 5. září v Libiši u Neratovic utkání druhého kola poháru ČMFS a 16. září doma o ligové body s týmem Siad Most.

V minulém ročníku 2006/07 bylo na čele italské serie A následující pořadí: 1.Inter Milan 97 bodů, 2. AS Roma 75 bodů, 3. Lazio Roma 62 bodů, 4. AC Milan 61 bodů, 5. ACF Fiorentina 58 bodů a 6. US Citta di Palermo 58 bodů. Podobně na šestém místě skončilo Palermo v roce 2006 i v roce 2005.

Ligová statistika Palerma v posledním ročníku 2006/07 není nijak ohromující. Z 38 utkání dosáhlo 16 vítězství, 10 remíz a 12 porážek při celkovém skóre 58:51. Palermo nejvíce gólů nastřílelo v září 2006 týmu Calcio Catania, které porazilo 5:3, v říjnu 2006 vyřídilo FC Turín 3:0 a v prosinci Ascoli Calcio 4:0. Čtyřgólové domácí výhry nad Ascoli dosáhlo Palermo jen tři dny po prohře na hřišti AS Roma 0:4, což také byla i největší porážka v uplynulém ročníku. Největší domácí prohru Palermo utrpělo v lednu 2007 od Lazia Roma 0:3. Možná by se boleslavským trenérům vyplatilo přeptat se v Římě, co na sicilské fotbalisty platí.
Že Palermo není nedobytnou fotbalovou tvrzí, naznačují další statistické údaje. Z devatenácti domácích ligových utkání vyhrálo jenom devět. Ve třech remizovalo a sedm prohrálo. V letošní jarní sezóně mělo Palermo dokonce černou sérii osmi domácích utkání bez výhry, což trvalo čtyři měsíce od poloviny ledna do poloviny května (Lazio Roma 0:3, Empoli FC 0:1, Chievo Verona 1:1, AC Milan 0:0, ACF Fiorentina 1:1, Cagliari Calcio 1:3, FC Parma 3:4, AS Roma 1:2).

Opakovaným umístěním v popředí italské ligy se Palermo kvalifikovalo do poháru UEFA. Na evropské scéně si vedlo úspěšněji v ročníku 2005/06 než v ročníku 2006/07.

V září 2005 Palermo vyřadilo kyperský Anortosis Famagusta výhrami doma 2:1 a venku 4:0. Ve skupině neprohrálo a postoupilo dál. Vyhrálo v Izraeli nad Maccabi Petach-Tikva 2:1, doma remizovalo s ruským Lokomotiv Moskva 0:0 a ve Španělsku s Espaňol Barcelona 1:1. Postup potvrdilo v Dánsku výhrou nad Bröndby Kodaň 3:0.
Na jaře 2006 nejprve Palermo ve 3. kole vyřadilo Slavii Praha. Na pražském Strahově sice prohrálo 1:2, ale doma těsně vyhrálo 1:0 a to stačilo k postupu. Ve 4. kole narazilo na německé Schalke 04. Palermo ho doma porazilo 1:0, což však nestačilo, neboť v Německu prohrálo 0:3 a tím pádem v poháru UEFA skončilo.

V uplynulém ročníku poháru UEFA Palermo v září 2006 vyřadilo anglický West Ham United. V Londýně vyhrálo 1:0 gólem Caracciolo v poslední minutě první půle. Doma londýnský klub jasně přejeli 3:0. Góly dávali v 35. a 62. Simplicio, v 68. Di Michele. V podzimní skupině poháru UEFA však Palermo vyhrálo jenom na hřišti Eintrachtu Frankfurt 2:1, když na německý gól Streita ze 45. minuty dokázali v druhém poločase odpovědět v 50. minutě Brienza a v 88. minutě Zaccardo. Potom Palermo doma prohrálo s Newcastle United 0:1 (37. Luque), v Istanbulu s Fenerbahce SK 0:3 (20. Appiah, 62. Lugano, 83. Sanli) a doma remizovalo se španělskou Celta Vigo 1:1. Palermský Tedesco v 70. minutě vyrovnával skóre po předchozí trefě Baiano z 59. minuty.
A tak Palermo v poháru UEFA na podzim 2006 skončilo podobně jako Mladá Boleslav, která se přes Olympique Marseille (0:1 a 4:2) probojovala do skupiny, kde prohrála s Panathinaikos Atény 0:1 a remizovala s Rapid Bucurest 1:1, Paris Saint-Germain 0:0 a Hapoel Tel Aviv 1:1.