FK Mladá Boleslav v tuzemském poháru

Tuzemská historie pohárové soutěže, to znamená střetávání fotbalových mužstev ve vyřazovacím systému, se ubírala klikatou cestou ve více etapách přerušených několikaletými pauzami. Mladá Boleslav se v tuzemském poháru probojovala jednou do finále a čtyřikrát do čtvrtfinále. Ve finále Českého poháru v roce 1978 prohrála s Baníkem Ostrava. Ve čtvrtfinále v roce 1983 ji vyřadil Baník Ostrava, v roce 1985 ji zastavila Dukla Praha, v roce 2002 remizovala s Baníkem Ostrava 0:0, ale vypadla po penaltovém rozstřelu 4:5, a ve středu 25. dubna roku 2007 na ni čeká Zlín.

Na počátku byl Pohár dobročinnosti, který se hrál v letech 1906 - 1916.
V jedenácti ročnících měl čtyři vítězné kluby (Slavia Praha 4x, Viktoria Žižkov 3x, Sparta Praha 2x, SK Smíchov 2x), přičemž tím historicky prvním byl SK Smíchov.
Až po téměř pětadvacetileté pauze se zrodila první verze Českého poháru.
Jeho prvním vítězem v roce 1940 byl klub ASO Olomouc. Potom ho dvakrát vyhrála Slavia Praha (1941, 1942) a dvakrát Sparta Praha (1943, 1944). V roce 1945 ho vyhrála Slavia Praha, když se na jeden rok přejmenoval na Pohár osvobození a v roce 1946 byl opět Českým pohárem a vyhrála ho Sparta Praha.
Následovala další pohárová pauza v tuzemské fotbalové historii.
Až v roce 1960 hrála mužstva Spartakiádní pohár. První a zároveň poslední ročník. Jediným vítězem se navždy stal klub RH Brno.

Novodobá každoroční historie Československého poháru se psala od roku 1961 do roku 1993.
V letech 1970-1993 se o Československý pohár hrálo pouze ve finálovém střetnutí, do něhož postoupili vítězové souběžně hraných Slovenského a Českého poháru.
Prvním vítězem Československého poháru v roce 1961 byla Dukla Praha, která ho získala celkem osmkrát. Stejný počet osmi primátů si připsala i Sparta Praha. Československý pohár dále vyhrály Slovan Bratislava pětkrát, Spartak Trnava čtyřikrát, Baník Ostrava třikrát, Lokomotiva Košice dvakrát, 1. FC Košice, Dunajská Streda a Zlín jednou.
Český pohár v období 1970-1993 vybojovala Sparta Praha jedenáctkrát, Dukla Praha čtyřikrát, Baník Ostrava třikrát a Bohemians Praha, Teplice, Slavia Praha, Viktoria Plzeň a Zlín jednou.
Pro Mladou Boleslav nejpovedenější působením v tuzemském poháru zůstává ročník 1977/78.
Po čtvrtfinálovém vítězství nad Slavií Praha 1:0 v semifinále vypráskala Děčín 5:1 a postoupila do finále Českého poháru proti Baníku Ostrava. Tehdy se hrálo na dva zápasy. Mladá Boleslav doma vyhrála 1:0 gólem Schuberta. Před návštěvou 5800 diváků nastoupila v sestavě: Laub - Bartoš, Venera, Minařík, Jahoda - Pohunek, Barták, Jegla - Pinkas, Schubert, Kříbala. Mužstvo trénoval Milan Kollár. Odvetu v Ostravě prohrála 0:2. V ní nastoupila ve složení: Vaňousek - Bartoš, Schubert, Minařík, Venera - Vocásek, Pohunek (Pacan), Barták, Jegla - Pinkas, Kříbala (Bobek). Baník Ostrava tak získal Český pohár a následně potom vyhrál i Československý pohár, když porazil vítěze Slovenského poháru Trenčín 1:0 gólem Ličky.
Dvakrát se Mladá Boleslav probila do čtvrtfinále Českého poháru.
V ročníku 1982/83 po výhře v Králově Dvoře 2:1 remizovala na hřišti Xaverova Horní Počernice 1:1, ale postoupila na penalty 3:2. Potom doma vyřadila Plzeň 2:0, Cheb 4:3 a ve čtvrtfinále narazila na Baník Ostrava a s ním doma prohrála těsně 0:1 a vypadla. O dva roky později v ročníku 1984/85 rozdrtila Vyšehrad na jeho hřišti 5:1, v Děčíně vyhrála 2:1 po prodloužení a v Českém Krumlově 2:0. Po domácí výhře nad Jabloncem 2:1 postoupila do čtvrtfinále, ve kterém podlehla 1:2 Dukle Praha, pozdějšímu vítězi Českého i Československého poháru.
Většinou Mladá Boleslav z pohárové soutěže vypadávala v úvodních kolech.
Od roku 1985 až do posledního roku federálních fotbalových soutěží už Mladá Boleslav čtvrtfinálovou účast nezopakovala. Nejdále se dostala v ročníku 1986/87, kdy ji ve 4. kole vyřadila Ostrava po výsledku 1:2 na boleslavském hřišti.
Nejkrutější vyřazení ji potkala v ročníku 1980/81, kdy ve 3. kole podlehla 1:5 doma Dukle Praha, a v ročníku 1990/91, kdy ve 3. kole na Kladně prohrála také 1:5.
Úplně poslední ročník Českého poháru 1992/93 ukončila Mladá Boleslav ve 2. kole. Remizovala v Mělníku 1:1 a podlehla po zápase na pokutové kopy 3:4.

Po rozdělení Československa na dva samostatné státy se v Česku počínaje soutěžním ročníkem 1993/94 hraje o pohár Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS).
Jeho prvním vítězem v roce 1994 byla Viktorie Žižkov. Po ní následovaly 1995 - SK Hradec Králové, 1996 - Sparta Praha, 1997 - Slavia Praha, 1998 - FK Jablonec, 1999 - Slavia Praha, 2000 - Slovan Liberec, 2001 - Viktoria Žižkov, 2002 - Slavia Praha, 2003 - FK Teplice, 2004 - Sparta Praha, 2005 - Baník Ostrava, 2006 - Sparta Praha, 2007 - ???.
V dosavadních čtrnácti ročnících poháru ČMFS se Mladá Boleslav nejdále dostala do čtvrtfinále a to pouze dvakrát. Poprvé v ročníku 2001/02 a podruhé v právě probíhajícím ročníku 2006/07.
Do čtvrtfinále poháru ČMFS postoupila Mladá Boleslav dvakrát.
V ročníku 1993/94 skončila ve 3. kole v Libuši prohrou 0:1. O rok později už ve 2. kole po domácí prohře s Chebem 0:2. V následujících dvou ročnících se nedostala ani přes první kolo. V ročníku 1995/06 prohrála v Krči 0:2, 1996/97 nestačila doma na Českou Lípu 0:1. V ročníku 1997/98 to vypadalo, že se blýská na lepší pohárové časy, když ve 2. kole vyřadila Spartu Praha 1:0 gólem Pokorného, ovšem v následujícím duelu 3. kola doma podlehla Blšanům 1:2.
V ročníku 1998/99 vyhrála v Kolíně 3:1 a doma jednoznačně vyřadila Hradec Králové 3:0 a Třinec 4:0. Ve 4. kole však prohrála s Libercem 1:2 a ten potom postupoval až do finále, kde podlehl pražské Slavii v prodloužení 0:1. Potom přišla zase dvě hubená léta s opakovaně kuriózním čelákovickým prokletím. Ve 2. kole ročníku 1999/2000 v Čelákovicích po remíze 0:0 vypadla po prohraném penaltovém rozstřelu 4:5 a v 1. kole ročníku 2000/01 opět v Čelákovicích zase po remíze 0:0 skončila po penaltách 5:6.
V ročníku 2001/02 začala vítězstvím ve Velimi 2:1 a pokračovala třemi těsnými výhrami 1:0 na domácím hřišti. Ve 2. kole tak porazila Pardubice, ve 3. kole vyřadila Jablonec gólem Skoupého pět minut před koncem utkání a ve 4. kole přehrála Viktorii Žižkov, za kterou chytal dnešní boleslavský brankář Kučera. Ve čtvrtfinále jela na ostravské Bazaly, kde po bezgólové plichtě prohrála s Baníkem penaltový rozstřel 4:5.
Penaltovou loterii nezvládla ani v 1. kole ročníku 2002/03. V Litoměřicích remizovala 1:1 a rozstřel prohrála 4:5. O rok později ve 2. kole doma prohrála s Hradcem Králové 0:1, v ročníku 2004/05 ji ve 4. kole vyřadil Most 0:1 gólem Siegla ze sedmé minuty utkání a ve 2. kole ročníku 2005/06 překvapivě nepřešla přes Náchod, na jehož hřišti prohrála 0:2.

Loňského podzimu Mladá Boleslav začínala tuzemský pohár ročníku 2006/07 opět v Náchodě.
Ale tentokrát se za předchozí vyřazení náležitě pomstila. Vyhrála 6:2, i když první gól střílel náchodský Zinke. Ještě do poločasu skóre otočili Sedláček a Holub. Po změně stran se přidali Abraham dvakrát, Pecka a Palát. Za Náchod korigoval před koncem Vácha.
Ve třetím kole jela do Letohradu a tam vyhrála těsně 1:0 gólem Sedláčka z 54. minuty, přestože šancí ke skórování měla mnohem více.
Dalším pohárovým soupeřem byl Hradec Králové. Na jeho trávníku pod lízátkovými stožáry umělého osvětlení ho vyřídila 4:1. Skóre načal Kulič a vzápětí se přidal Palát. Hradečtí snížili Chlebounem, ale dvougólový náskok před přestávkou zařídil Matějovský. V předposlední minutě Vaculík zpečetil postup do jarního čtvrtfinále proti Zlínu.