Fotbal potřebuje kulturnější prostředí a atraktivnější podívanou
Klub

Fotbal potřebuje kulturnější prostředí a atraktivnější podívanou

Redakce

Ve vedení FK Mladá Boleslav je technickým ředitelem Aleš Juranka, jednatel společnosti Realstav MB, která je jedním z akcionářů mladoboleslavského fotbalového klubu. Juranka má na starosti provoz, údržbu a investiční činnost na stadionu a zodpovídá za bezpečností opatření při utkání I. Gambrinus ligy. Výstavba a provoz musí odpovídat bezpečnostním požadavkům Českomoravského fotbalového svazu a zásadám projektu Ligové stadiony 2003.

Uvažujete s kamerovým monitorováním fotbalových tribun, když zastupitelstvo města Mladá Boleslav schválilo instalaci kamerového monitorovacího systému do ulic v okolí městského stadionu?

„Je to nutnost vyplývající z projektu Ligové stadiony 2006, neboť Českomoravský fotbalový svaz vyžaduje kompletní monitorovací systém na celém stadionu a především v sektorech domácích i hostujících vlajkonošů.“

Dočkají se tuzemské fotbalové stadiony bezpečnostního systému v anglickém stylu, který zamezuje výtržníkům přístup do hlediště?

„K dosažení takové kulturnosti prostředí, jako je na stadionech v Anglii či jiných západoevropských státech, to bude asi nezbytné. Musíme absolvovat podobný proces, jakým prošla Anglie, aby se i v Česku stala návštěva sportovní události společenskou záležitostí, kde se aktéři ani diváci nebojí o zdraví ani o život.“

Musí mít mladoboleslavské hřiště tak mohutné oplocení, které některým diváků překáží při sledování dění na hřišti?

„Bohužel ano, neboť projekt Ligové stadiony 2003 vyžaduje oddělení hlediště od hřiště plotem minimálně o výšce 210 centimetrů.“

Jaký je váš názor na striktní zákaz podávání alkoholu, když se většina lidí stále nesmířili s tím, že si o přestávce nemůže k párku poručit pivo?

„Ze zákona jasně vyplývá, že na sportovních akcích nemá alkohol být podáván. Osobně si myslím, že párek a pivo k fotbalu patří a organizovaný prodej desetistupňového piva při mistrovských utkáních asi napáchá méně škody, než když se diváci pokouší propašovat na stadion tvrdý alkohol. Z toho mohou být daleko větší nepříjemnosti.“

Jakými cestičkami fotbal dojde k požadované vyšší společenské prestiži?

„Fotbal dnes nemá tu nejlepší nálepku, ale podle mého názoru zase tak špatný není a už vůbec ne v porovnání s poměry v celé společnosti. Pro nezbytné zlepšení prestiže je potřeba hodně zapracovat ve sportovní i technické oblasti. Zlepšováním technických podmínek mám na mysli budování takových stadionů, které návštěvníkům nabídnou příjemné a bezpečené prostředí s kvalitními službami. Lepší sportovní budoucnost závisí na atraktivnosti podívané předkládané hráči a trenéry. Sportovní diváci v Mladé Boleslavi jistě vnímají, že jsme na městském stadionu udělali za uplynulé čtyři roky kus dobré práce a věřím, že ve spolupráci s městem a dalšími partnery Škoda Auto a Čedok budeme pokračovat až k naší cílové vizi v podobě společenské a sportovní arény.“

Fanshop banner