Trenéři využívají nejmodernější techniku při mládežnických trénincích
Klub

Trenéři využívají nejmodernější techniku při mládežnických trénincích

Redakce

Trenéři mládeže v FK Mladá Boleslav se při své práci snaží využívat nejmodernějších metod a zařízení. Jedním z nich je speciální elektronická časomíra Sprinter Run-IQ. S její pomocí testují rychlostní schopnosti hráčů a sledují efektivitu tréninkového procesu.

Sprinter Run-IQ je moderní koncepce elektronické časomíry pro měření úsekových a letmých časů na principu optických detektorů. Přenosný a na obsluhu jednoduchý bezdrátový systém s velkým dosahem až do vzdálenosti jednoho kilometru má vestavěný detektor zvuku pro zachycení akustického povelu ke startu (startovací pistolí, písknutím, tlesknutím apod.). Získané poznatky se vyhodnocují pomocí dodaného přijímače na barevném dotykovém displeji nebo případně na velkém zobrazovači. S pomocí elektronické časomíry Sprinter Run-IQ dokáží trenéři s přesností na setiny sekundy testovat u fotbalistů nejen vlastní běžeckou rychlost, ale i neméně důležitou reakční rychlost.
„V mladoboleslavském klubu je to letošní novinka, ovšem testování rychlosti patří ke standardním a základním testům ve všech dobrých klubech," tvrdí trenér FK Mladá Boleslav U15 Vlastimil Frýdek. „Vím, že s touto elektronickou časomírou pracují v České republice například ve Spartě, Slavii, Teplicích i Hradci Králové a od kolegů, kteří byli na zahraničních stážích, vím, že rychlost je první vlastnost, kterou kluby u hráčů testují, ať už reakční či běžeckou, a kdo v rychlostním testu neuspěje, tak už ani v dalším testování nepokračuje," dodal Vlastimil Frýdek. V FK Mladá Boleslav elektronickou časomíru Sprinter Run-IQ využívají trenéři všech žákovských kategorií (U12, U13, U14, U15) a začínají s ní pracovat i trenéři dorosteneckých družstev (U16, U17, U18, U19).
„Všichni si uvědomujeme, že v současném fotbalu je rychlost jedním ze základních atributů hráče a nám trenérům její testování slouží ve dvou rovinách. Především si přesně otestujeme naše hráče a po opakovaném měření ve dvouměsíčních cyklech si ověřujeme, zda trénujeme správně a zda se mladí fotbalisté rychlostně zlepšují, nebo naopak zhoršují. A druhým neméně důležitým faktorem je, že při příchodu nového hráče si snadno ověříme, zda má rychlostní předpoklady pro současný fotbal a pro případné další působení v našem klubu," upřesnil trenér Vlastimil Frýdek smysl využívání časomíry Sprinter Run-IQ.
Nejdůležitější však je si uvědomit, že sebemodernější technika je pouze dobrým služebníkem. Bez hráčské pracovitosti a trenérské vstřícnosti z žádného talentu dobrý fotbalista nevyroste. A když se spolupráce nadšeného mládí se vzdělanými trenéry povede, neprojeví se výsledek za dva či za tři měsíce, nýbrž v horizontu dvou až tří let. „Až budeme mít nasbíraná data o konkrétních hráčích a na jejich základě si stanovíme požadavky na fotbalisty v jednotlivých kategoriích, pak nám to přinese potřebný efekt," věří Vlastimil Frýdek a s ním i jeho kolegové pracující s fotbalovými talenty u žákovských a dorosteneckých družstev FK Mladá Boleslav.

Fanshop banner